Picie kawy w biurze to tradycja i pewnego rodzaju rytuał. Trudno dziś wyobrazić sobie nowoczesne biuro bez ekspresu ciśnieniowego. Wspólne picie kawy i towarzyszące temu mniej lub bardziej formalne rozmowy między współpracownikami to jeden z elementów tworzący atmosferę biura. Jednak czy kawa jest zdrowa? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!
Picie kawy a zdrowie – co warto wiedzieć?
Myśląc o piciu kawy można powiedzieć, że przecież wszystko jest dla ludzi. To czy będzie mieć zbawienny wpływ na organizm czy raczej mu zaszkodzi zależy w dużej mierze od umiaru. W tym miejscu można posłużyć się innym znanym powiedzeniem – co za dużo to niezdrowo.
Kawa może dawać wiele korzyści dla zdrowia, ale również być szkodliwa w nadmiarze lub dla niektórych osób. Oto kilka faktów na temat wpływu kawy na zdrowie:
- Kawa zwiększa skupienie i poprawia nastrój - Kofeina w kawie może pomóc w poprawie nastrój, skupienia i uwagi. Dzięki temu po małej czarnej pracujemy efektywniej i łatwiej nam się skupić na zadaniach.
- Kawa zawiera też antyoksydanty - Kawa jest bogata w antyoksydanty, które pomagają w ochronie przed chorobami serca, nowotworami i chorobami neurologicznymi.
- Regularne picie kawy może zmniejszać ryzyko niektórych chorób. Chodzi przede wszystkim o takie schorzenia jak cukrzyca typu 2, choroby wątroby i choroby Parkinsona.
Nie należy jednak zapominać o potencjalnych problemach:
- Nadmierne spożycie kawy może powodować problemy ze snem, a także prowadzić do nadmiernego stresu i zwiększonej nerwowości. Zbyt mało ilość snu osłabia natomiast naszą odporność, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje.
- Zbyt duża porcja kofeiny może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, przyspieszonego rytmu serca i drżenia rąk.
- Oprócz tego niektóre osoby mogą być uczulone na kofeinę i doświadczać objawów takich jak ból głowy, problemy z trawieniem i skurcze mięśni. W przypadku uczulenia można zawsze sięgnąć po alternatywę w postaci kawy bezkofeinowej.
Którą kawę pić – czarną czy z mlekiem?
Z punktu widzenia zdrowia najważniejsza jest zawartość kofeiny w napoju. Dodatek mleka oznacza przede wszystkim zmianę walorów smakowych, a także dostarczenie organizmowi składników odżywczych obecnych w mleku takich jak białko i wapń, które są korzystne dla zdrowia. Z drugiej strony mleko może zawierać również tłuszcz i cukier, dlatego aromatyczna latte albo puszysta cappuccino będą bardziej kalorycznym napojem niż mała czarna.
Picie kawy – tak czy nie?
Podsumowując, picie kawy może być korzystne dla zdrowia, ale nie należy przesadzać z jej ilością. Zalecane dzienne spożycie kofeiny wynosi 400 mg dla zdrowych dorosłych. Faktem jest, że oprócz walorów smakowych tego napoju, istotne są właściwości pobudzające. Jeśli szukasz innych sposobów na szybkie pobudzenie swojego mózgu do intensywnej pracy, to trudno o zdrowsze opcje. Każdy dietetyk potwierdzi, że spożywanie kawy jest dużo zdrowsze niż picie napojów energetycznych pełnych cukru, konserwantów i innych szkodliwych substancji. Jedyną zdrową alternatywą dla kawy wydaje się yerba mate. Warto jednak podkreślić, że przygotowywanie tego napoju jest znacznie bardziej skomplikowane niż zrobienie kawy w automatycznym ekspresie ciśnieniowym.