Jeśli regularnie pijesz kawę na pewno cenisz jej smak i aromat. A czy wiesz coś na temat jej pochodzenia i historii? Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę albo zabłysnąć ciekawą anegdotą podczas rozmowy w kolejce do ekspresu, na pewno zainteresuje Cię 6 ciekawostek o kawie.
Nr 1. Kto pierwszy odkrył działanie kawy?
Znane są przynajmniej trzy legendy na temat odkrycia właściwości kawy
Etiopski pasterz Kaldi - według tej legendy pewien mieszkaniec Etiopii zaobserwował, że kozy, które skubią liście i owoce z kawowego drzewka są dziwnie pobudzone. Opowiedział o tym znajomemu mnichu, a ten zaczął eksperymentować z przygotowywaniem naparu na różne sposoby.
Ognisko - w tej wersji legendy jest jeszcze więcej przypadku. Po prostu któregoś dnia gałązki z owocami kawowca wpadły do ogniska, a w wyniku spalenia powstał przyjemny aromat zachęcający do spróbowania tej rośliny.
Dar od Anioła - najbardziej fantastyczna wersja głosi, że jako pierwszy kawy spróbował prorok Mahomet. Otrzymał ją jako dar od archanioła Gabriela. Po jej wypiciu miał tak dużo energii że udało mu się pokonać aż czterdziestu mężczyzn!
Nr 2. Kto pije najwięcej kawy na świecie?
Wiele osób mogłoby wskazać na Amerykanów. W końcu dobrze znamy z filmów i seriali liczne sceny z nalewaniem kawy z ekspresu przelewowego w domu albo w barze. Z USA pochodzi doskonale znana sieć kawiarni Starbucks. Okazuje się, że to błędny trop.
To może Włochy?
Przecież stąd wywodzi się wiele tradycji i zwyczajów związanych z piciem kawy. W całej Europie pije się włoskie marki kawy takie jak LaVazza, illy czy Bialetti. Znowu błąd. Wcale nie chodzi o Italię.
Kraje w których roczne spożycie kawy w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest największe to…
Finlandia (12 kg na osobę)
Norwegia (9,9 kg na osobę)
slandia (9 kg na osobę)
Korelacja między zimnym klimatem a spożyciem kawy jest widoczna gołym okiem!
Nr 3. Skąd wzięła się nazwa kawy?
Pierwszy trop prowadzi do Etiopii. A konkretnie do regionu Kaffa, gdzie żyzne gleby i odpowiedni poziom wilgotności sprzyjał uprawie kakowca. Prawdopodobnie to właśnie tam po raz pierwszy odkryto pobudzające właściwości kawy.
Druga teoria głosi, że nazwa kawy wywodzi się z arabskiego "kahwa" lub "gahwah". I to od tej formy powstały nazwy kawy w różnych językach.
Nr 4. Skąd wzięła się nazwa Cappuccino?
Nazwa cappuccino wywodzi się od zakonu Kapucynów (cappuccini). Co zakonnicy mieli wspólnego z mleczną kawą? Kluczem do rozwiązania tej zagadki jest barwa ich habitów. Brązowy kolor przypominał Włochom barwę powstającą po zmieszaniu czarnej kawy ze spienionym mlekiem i właśnie stąd charakterystyczna nazwa!
Niektóre źródła przypisują powstanie nazwy nazwy nie zakonowi Kapucynów, a nawet konkretnej osobie. Według tej teorii wynalazcą cappuccino był włoski mnich Marco d'Aviano. Pewnego dnia udał się on z wizytą do kawiarni i zamówił czarną kawę, ale poprosił o dolanie mleka, gdy smak napoju okazał się zbyt intensywny.
Nr 5. Skąd się wzięła kawa Mokka?
Obecnie mokka (mocha) to specjalny rodzaj napoju kawowego. Pierwotnie jednak ten termin oznaczał coś innego. Tym mianem określano specyficzny gatunek kawy o naturalnym, czekoladowym smaku i zapachu.
Charakterystyczna czekoladowa kawa sprowadzana była z portu Mokka w Jemenie.
Obecnie nie musisz korzystać ze specjalnej mieszanki, żeby przygotować taki wariant kawy. Do przygotowania mokki wystarczy rozpuszczona czekolada lub syrop czekoladowy.
Żeby napój prezentował się bardziej efektownie można dodać także bitą śmietanę posypaną wiórkami czekoladowymi, sypkim kakao albo polewą. W tej wersji mokkę najlepiej podawać w wysokiej szklance.
Nr 6. Ile kawy dziennie można wypić?
Naukowcy raczej są w tej kwestii zgodni. Przyjmuje się, że dorosły człowiek może spożyć do 400 mg kofeiny na dobę – to cztery kubki porządnej, mocnej kawy.
Już jedna filiżanka kawy dziennie może poprawić pracę jelit.
Regularne picie dwóch filiżanek kawy zmniejszy ryzyko niewydolności serca nawet o 30%
Trzy kawy dziennie pomogą zmniejszyć ryzyko udaru
Mamy nadzieję, że ciekawostki o kawie przypadły Ci do gustu,
A jeśli chcesz zamówić kawę do biura zapraszamy do kontaktu
Nasza świeżo palona kawa wypalana jest tuż przed dostawą.
Specjalizujemy się w produkcji kawy na potrzeby biur. Dzięki starannemu procesowi palenia oferujemy znacznie wyższą jakość niż ta, którą znasz z marketu.